AE774W24-31PY
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
AE774W24-31PY PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26482 Series II
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:31
Shell Size - Insert:24-31
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:Front Side Nut
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Y
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C