2M801-036-16MT7-10SA
Description
CONN PLUG FMALE 10POS CRIMP
DataSheet
2M801-036-16MT7-10SA PDF
Type Description
Series:2M
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:10
Shell Size - Insert:7-10
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:A
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Durmalon™
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Coupling Nut
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.390" (9.91mm)
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C