AE324FD18SB
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 18POS CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
AE324FD18SB PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series III
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:18
Shell Size - Insert:D-18
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:Rear Side Nut
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C