AE272T20F41S
Description
CONN RCPT FMALE 41POS CRIMP
DataSheet
AE272T20F41S PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:41
Shell Size - Insert:20-41
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C