MS27508E22B21P
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
DataSheet
MS27508E22B21P PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series II
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:21
Shell Size - Insert:22-21
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C