AE208E22B53PB
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
DataSheet
AE208E22B53PB PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:53
Shell Size - Insert:22-53
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:B
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C