PXMBNI12FIM12ASCPG9
Manufacturer
Bulgin
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 12POS SOLDER CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
PXMBNI12FIM12ASCPG9 PDF
Type Description
Series:Buccaneer® M12
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:12
Shell Size - Insert:M12-12
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Threaded
Orientation:A
Shell Material:Brass
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:-
Current Rating (Amps):1.5A
Voltage Rating:30V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-25°C ~ 80°C