AE770W20-39SW
Description
CONN RCPT FMALE 39POS CRIMP
DataSheet
AE770W20-39SW PDF
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:39
Shell Size - Insert:20-39
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:W
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C