820B003-173L401
Manufacturer
NorComp
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
820B003-173L401 PDF
Type Description
Series:QUIK-LOQ™ 820B
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:3
Shell Size - Insert:-
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:Keyed
Shell Material:Brass
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black, Silver
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Strain Relief
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):8A
Voltage Rating:400V
Cable Opening:0.130" ~ 0.165" (3.30mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C