AE213E14B15SA
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 15POS CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
AE213E14B15SA PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series II
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:15
Shell Size - Insert:14-15
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C