AE771L24-61SX
Description
CONN RCPT FMALE 61POS CRIMP
DataSheet
AE771L24-61SX PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:24-61
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:X
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C