PX0413/12S/PC
Manufacturer
Bulgin
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD SLDR
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
PX0413/12S/PC PDF
Type Description
Series:Buccaneer® 400
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:12 (Power)
Shell Size - Insert:-
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Solder
Fastening Type:Threaded
Orientation:Keyed
Shell Material:Polyamide (PA), Nylon
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Features:UV Resistant
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):1A
Voltage Rating:50VAC/DC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-40°C ~ 80°C