AE208E22B55S
Description
CONN RCPT FMALE 55POS CRIMP
DataSheet
AE208E22B55S PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:55
Shell Size - Insert:22-55
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C