FGG.1K.308.CLAC65Z
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
DataSheet
FGG.1K.308.CLAC65Z PDF
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:8
Shell Size - Insert:308
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.240" ~ 0.256" (6.10mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C