AE774L18-32PX
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
DataSheet
AE774L18-32PX PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:32
Shell Size - Insert:18-32
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:X
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C