AE284T24B61P
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
DataSheet
AE284T24B61P PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:24-61
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C