AE775L16-14SW
Description
CONN PLUG FMALE 14POS CRIMP
DataSheet
AE775L16-14SW PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:14
Shell Size - Insert:16-14
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:W
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 23A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C