MS3472W24-31P
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD CRIMP
DataSheet
MS3472W24-31P PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-26482 Series II
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:31
Shell Size - Insert:24-31
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C