MS3476W18-11PZ
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
MS3476W18-11PZ PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:11
Shell Size - Insert:18-11
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Z
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C