MS3456KS22-23PY
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
MS3456KS22-23PY PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-5015 Series III
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:8
Shell Size - Insert:22-23
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:Y
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:Passivated
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):23A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C