AE776L16-14SZ
Description
CONN PLUG FMALE 14POS CRIMP
DataSheet
AE776L16-14SZ PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:14
Shell Size - Insert:16-14
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Z
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 23A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FGG.0B.302.CLAD31Z
FGG.0B.302.CLAD31Z
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
EN3P12MRAPCBN
EN3P12MRAPCBN
CONN RCPT MALE 12POS GOLD SOLDER
D38999/26ZG11PA
D38999/26ZG11PA
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
AE776L16-14SZ
AE776L16-14SZ
CONN PLUG FMALE 14POS CRIMP
WSSDFTM8WSSDSET PA46 BR
KIT MICROFIT 3.0 3MM WTW
CONN RCPT 8POS IDC 18AWG TIN