
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Trim Trio® UTS Hi Seal |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 5 |
| Shell Size - Insert: | 14-5 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount, Through Hole |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Bayonet Lock |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Shell Finish: | - |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Black |
| Ingress Protection: | IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | UV Resistant |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 12A |
| Voltage Rating: | 600V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 |
Current price of UTS014D5S is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
CONN RCPT MALE 28POS CRIMP
CIRCULAR
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1210
CONN RCPT FMALE 5POS GOLD SOLDER
IC CPLD 128MC 5NS 128TQFP
IC REG LED DRIVER DIM 8TDFN