
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UTGX |
| Package: | Bag |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 14 |
| Shell Size - Insert: | 12-14 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount, Through Hole |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Front Side Nut |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Bayonet Lock |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Shell Finish: | - |
| Contact Finish - Mating: | - |
| Color: | Black |
| Ingress Protection: | IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | UV Resistant |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 4.5A |
| Voltage Rating: | 250V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of UTGX712D14S is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN FMALE INSERT 9POS SOLDER
CONN RCPT MALE 30POS GOLD CRIMP
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
CONN HEADER VERT 52POS 2.54MM
CONN RCPT FMALE 14POS SOLDER
JAM NUT RECEPTACLE
CABLE ASSEMBLY FIBER OPTIC