
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | EN2™ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 5 |
| Shell Size - Insert: | - |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp or Solder Cup |
| Fastening Type: | Bayonet Lock |
| Orientation: | Keyed |
| Shell Material: | Thermoplastic |
| Shell Finish: | - |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Black |
| Ingress Protection: | IP66/IP67/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Backshell, Coupling Nut, Winged |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | 125VAC/DC |
| Cable Opening: | 0.180" ~ 0.220" (4.57mm ~ 5.59mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 |
Current price of EN2C5F26G3W is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
CONN RCPT FMALE 6P NICKEL SCREW
CONN RCPT MALE 7P SILV SLDR CUP
FIXED IND 680UH 107MA 13.7 OHM
DIODE ZENER 15V 500MW DO213AB
CONN PLUG FMALE 5POS GOLD CRIMP
LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT