
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Standard |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 8 (Data) |
| Shell Size - Insert: | B |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Bayonet Lock |
| Orientation: | Keyed |
| Shell Material: | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Shell Finish: | - |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Black |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Backshell, Coupling Nut |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | 300V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of ABD-08BFFC-LL7AP0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT MALE 9POS GOLD SOLDER
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP
CONN PLUG FMALE 8POS GOLD CRIMP
CAP CER 1000PF 50V 1111
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766
IC FLASH 2GBIT PARALLEL 63VFBGA