AE213E18B28P
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
DataSheet
AE213E18B28P PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:28
Shell Size - Insert:18-28
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C