AE273T18F11SC
Description
CONN PLUG FMALE 11POS CRIMP
DataSheet
AE273T18F11SC PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:11
Shell Size - Insert:18-11
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:C
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C