
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | JMX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 2 |
| Shell Size - Insert: | 1-2 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Rear Side Nut |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | G |
| Shell Material: | Polyetherimide (PEI) |
| Shell Finish: | - |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Blue, Light Gray |
| Ingress Protection: | IP50/IP68 - Dust Protected, Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | - |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 10A |
| Voltage Rating: | 300V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 100°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of JMXHH1G02FCUDSA is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
CONN PLUG FMALE 5POS GOLD CRIMP
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
RX TXRX MODULE WIFI CHIP SMD
CONN RCPT FMALE 2POS GOLD CRIMP
IC AMP/VIDEO/MUX LP 2CH 28DIP
NPN DARLINGTON POWER TRANSISTOR