
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 0B |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 5 |
| Shell Size - Insert: | 305 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | G |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP50 - Dust Protected |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 6.5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PHG.0B.305.CLLD42Z is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT FMALE MINI DIN 4P SLDR
CONN PLUG MALE 31 POS
CONN RCPT FMALE 5POS GOLD CRIMP
XTAL OSC VCXO 270.0000MHZ HCSL
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
PCB HDR 2P 3.81MM STLZ1550/02G3.