MS27468T17B26PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
DataSheet
MS27468T17B26PD PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series I
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:26
Shell Size - Insert:17-26
Shell Size, MIL:E
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:D
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Green Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Green
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C