JN1HS10PLKS2
Manufacturer
JAE Electronics
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
JN1HS10PLKS2 PDF
Type Description
Series:JN1
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:10
Shell Size - Insert:S
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Push-Twist
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Synthetic Resin
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:-
Current Rating (Amps):3A
Voltage Rating:200VAC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-20°C ~ 125°C