
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 3S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets and Male Pins |
| Number of Positions: | 6 |
| Shell Size - Insert: | 306 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line); Panel Mount |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Rear Side Nut |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | Keyed |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP50 - Dust Protected |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 14A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.287" ~ 0.343" (7.30mm ~ 8.70mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of PSA.3S.306.CLLC82 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
8D 29C 29#16 SKT RECP
CONN PLUG FMALE 3P NICKEL SCREW
CONN PLUG FMALE 10P SOLDER CUP
RES SMD THICK FILM 2512
CAP CER 680PF 630V X7R 1206
CONN CIRC RCPT 6P GOLD SLDR CUP
CONN ADPT 4P-4P F/M-F/M PNL MNT