KPSE08E20-41SX
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE08E20-41SX PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:41
Shell Size - Insert:20-41
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:X
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C