KPSE02A22-55SX
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE02A22-55SX PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:55
Shell Size - Insert:22-55
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:X
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C