SJTP02RE-24-24S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
SJTP02RE-24-24S PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:24
Shell Size - Insert:24-24
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.404" (35.66mm)
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C