8T620F39SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
8T620F39SB PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:39
Shell Size - Insert:20-39
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:B
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C