CN0967C16A10P9-240
Description
CONN RCPT MALE 10POS CRIMP
DataSheet
CN0967C16A10P9-240 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:10 (Power)
Shell Size - Insert:16-10
Fastening Type:Threaded
Orientation:9
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Contact Finish - Mating:-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.758" (19.25mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C