KPT2E20-41SEX
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD SLDR
DataSheet
KPT2E20-41SEX PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:41
Shell Size - Insert:20-41
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Flange
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C