BACC63BP14D12P8
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BP14D12P8 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:12 (Power)
Shell Size - Insert:14-12
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:8
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:-
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.613" (15.57mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C