801-009-07M13-7PA
Description
CONN RCPT MALE 7POS GOLD CRIMP
DataSheet
801-009-07M13-7PA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:7 (Power)
Shell Size - Insert:13-7
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C