CN0967C24G57P8Y240
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 57POS CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CN0967C24G57P8Y240 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, CN0967
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:57 (Power)
Shell Size - Insert:24-57
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:8
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating:-
Color:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.235" (31.37mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C