804-001-06NF9-19SA
Manufacturer
Powell Electronics
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 19POS CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
804-001-06NF9-19SA PDF
Type Description
Series:Mighty Mouse 804
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:9-19
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C