KPSE06F14-19SWA206
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE06F14-19SWA206 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:14-19
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:W
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C