8LT325B46PD251
Description
CONN RCPT MALE 46POS GOLD CRIMP
DataSheet
8LT325B46PD251 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:46 (44 + 2 Coax)
Shell Size - Insert:25-46
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:D
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Green Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Green
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A, 45A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C