CN0967C24G61P7Y240
Description
CONN RCPT MALE 61POS CRIMP
DataSheet
CN0967C24G61P7Y240 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:61 (Power)
Shell Size - Insert:24-61
Fastening Type:Threaded
Orientation:7
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating:-
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.235" (31.37mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C