KPSE06E20-16S
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE06E20-16S PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:16
Shell Size - Insert:20-16
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:1000VAC, 1400VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C