C48-16R12-12S7-100
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
C48-16R12-12S7-100 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, C48
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:12 (Power)
Shell Size - Insert:12-12
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:7
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Cable Clamp, Coupling Nut
Shielding:-
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.580" (14.73mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C