C48-16R12-12S8-102
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
DataSheet
C48-16R12-12S8-102 PDF
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:12 (Power)
Shell Size - Insert:12-12
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:8
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.580" (14.73mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C