KPSE07F16-26SW
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE07F16-26SW PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:26
Shell Size - Insert:16-26
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:W
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C