CS3108A-18-73P
Manufacturer
Amphenol Industrial
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 7P SILV SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CS3108A-18-73P PDF
Type Description
Series:CS, MIL-5015 Derivative
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:7
Shell Size - Insert:18-73
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Chromate over Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Coupling Nut
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
8D123F35AA
8D123F35AA
8D 100C 100#22D PIN RECP
KPT01A18-32SF42
KPT01A18-32SF42
KPT 32C 32#20 SKT RECP
G11M07-P05LJG0-0060
G11M07-P05LJG0-0060
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
ERJ-P03F2322V
ERJ-P03F2322V
RES SMD 23.2 KOHM 1% 1/5W 0603
CMF604M0000FKBF
CMF604M0000FKBF
RES 4M OHM 1W 1% AXIAL
ALF20C102DF250
ALF20C102DF250
CAP ALU 1000UF 20% 250V PRESSFIT